Budku doporučuji na stromy zavěsit pomocí oka na jeden hřebík 70 - 90 mm dlouhý (dle hmotnosti budky, na obyčejnou malou budku obvykle sedmdesátka stačí). Zhruba 2,5 cm nechte čouhat a zahněte je kleštěmi (kombinačky), získáte tak jednoduchý háček, na který můžete budku zavěsit. Háček po pověšení přiklepněte až ke kmeni, aby budka (např. vlivem větru) nespadla.

jednoduché zavěšení ptačí budky na háček

Toto uchycení má výhodu v tom, že nemusíte bouchat do stromu více hřebíků a v případě zarůstání hřebíku jej stačí zhruba každé dva roky povytáhnout při kontrole budky kleštěmi. Při upevnění počítejte s vlivem větru - ptákům nevadí, pokud se bude budka mírně kývat ze strany na stranu, nesmí však do stromu přímo narážet a bouchat.

jednoduché oko na zavěšení budky Budka pro pěvce s jednoduchým drátěným okem. Povšimněte si i mírného přesahu střechy, který chrání budku před deštěm. jednoduché oko na zavěšení budky Uvnitř budky jej u lehčích budek stačí zahnout, u těžších je možné konce drátu stočit kombinačkama do kolečka.

Budku můžete případně pomocí drátu i volně zavěsit do vzduchu. Pokud budete budku upevňovat pomocí drátu, snažte se jej umístit tak, aby se se strom během dalších let při růstu nezačal postupně zaškrcovat. V praxi je to problematické, osobně vnímám jeden hřebík s ohledem na strom jako menší zlo. V ptáčkařských kruzích je velice populární i uchycení na lištu, osobně nejsem příznivcem protože mají tendenci s růstem stromu zarůstat, praskat a odehnívat. Zároveň musíte do stromu bouchat větší počet hřebíků. Další alternativou je zavěšování na volné háčky, které umožňují při kontrole budku sundat pomocí bidla a opět zavěsit zpět bez použití žebříku a nutnosti někam lézt.

zavěšení ptáčí budky na lištu drátem Budka upevněná na liště. Při použití drátu pozor, může strom zaškrtit.

zavěšení ptáčí budky našikmo Zavěšení budky. Náklon budky, nebo dokonce její zavěšení ptákům nevadí - budka se dokonce může trochu kývat, nesmí však do ničeho narážet. Do budky může ale kvůli náklonu zatékat voda, extrémům se raději vyhněte.


Mrkněte se i na další články: