Co budeme vytvářet

Vyrobíme tukové krmítko s bidýlkem ze zavěšeného hrnečku. Jedná se o vhodný doplněk ke klasickému přikrmování, dá se snadno vyrobit doma, je levné na suroviny a pro drobné pěvce je vhodným zdrojem energie. Může tak sloužit jako alternativa k hovězímu loji nebo kupovaným tukovým koulím. Tukové krmítko funguje ideálně v teplotách pod 0°C, při teplejším počasí začne tuk povolovat.

Jak na to krok za krokem

  1. Kupte v obchodě obyčejné škvařené sádlo bez přísad (někdo přisypává i ovesné vločky - viz. poznámka na konci textu). Důležité: Než sádlo zakoupíte přečtěte si na obalu složení a ujistěte se, že jde o čisté vepřové sádlo a neobsahuje sůl ani jiné příměsi - ty by mohly ptáky i v malém množství zabít nebo jim silně uškodit!

obrázek sádla

sádlo - detail jeho složení Sádlo je bez přísad, na druhé straně ještě zkontrolujeme že je tam není žádná sůl (“složení… 0 gramů”).

  1. Připravte si obyčejný hrneček s uchem a zkuste si je za ucho pověsit na prst. Pokud drží zhruba vodorovně a není vám líto do něj nalít tuk, bude to fajn. Připravte si pod hrneček ještě malý talířek.

obrázek hrnečku

  1. Do hrnečku potřebujeme tyčku (bidýlko) na které si budou moci ptáci sedat. Bidýlko by mělo být zhruba 1-1,5 cm tlusté a mělo by po vložení do hrnečku asi o 10 cm přesahovat, aby se na něj ptáci mohli pohodlně posadit. Já na to používám obvykle obyčejné větvičky ze zahrady, případně kulaté tyčky z dílny. V nouzi je možné použít i krátkou vařečku.

obrázek hrnečku s bidýlkem

  1. Sádlo rozspusťte na mírném ohni a hlídejte, budete to hned. Cílem je sádlo jen rozpustit, ne začít smažit nebo připalovat. Bidýlko je možno použít místo vařečky - ušetříte nádobí.

obrázek rozpuštěného sádla v hrnci

  1. Nalejte tekuté sádlo do hrnečku a zapíchněte na opačnou stranu od ucha bidýlko (připravený talířek zabrání pokydání linky, obvykle trochu ukápne). Jedno sádlo vyjde zhruba na jeden normální hrneček. Vše můžete i s talířkem dát ven za okno ztuhnout. (Případné zbytky sádla můžete nalít třeba na mělkou misku, práci si to vyžerou a nemá smysl tahat další hrneček.)

  2. Až bude směs tuhá, můžete servírovat :) hrneček stačí za oko zavěsit někam na větev nebo na hřebík. Ptáčkům může pár dní trvat, než pochopí co to je. Ale jakmile to zjistím, můžou se po tom v chladných zimních dnech utlouct. Takže můžete jít rovnou koupit další sádlo a celý postup zopakovat :)

Pozn. Někdo přidává do směsi i ovesné vločky. Díky nim ušetříte sádlo a směs lépe drží, jenomže pokud bude vloček moc, bude se to ptákům hůř zobat. Osobně to sobě i ptákům zjednodušuju a používám jenom sádlo.


Mrkněte se i na další články: