NDOP Downloader je vizuálně jednoduchým - leč mocným - rozšířením pro QGIS od Oto Kalába umožňujícím importovat data z Nálezové databáze ochrany přírody přímo do QGIS. V rozšíření si můžete zvolit konkrétní druh, případně konkrétní lokalitu a nebo kombinaci obojího. Je tak možné vytáhnout informace o všech nálezech ze zájmového území a nebo naopak řešit jen konkrétní druh a zkoumat, kde se vyskytuje atp. Spolu s bodem (případně plošným územím, není-li zveřejněn bod) jsou naimportovány také nálezové údaje - takže můžete přímo v gisu filtrovat v datech, hnízdních kódech atp.

Určitou nevýhodou je zatím fungování filtru (prozatím není funkce dokončena, filtruje např. katastrání celky či chráněná území - ale už si neporadí dejme tomu s krajem). Z mého pohledu je to ale drobnost, není problém si naimportovat data na úrovni celé ČR (např. u puštíka mi 17 500 záznamů zabralo ani ne 10 minut) a ořezat si je na to, co potřebuji.

Popis modulu najdete na webu gismentors.cz, další informace a návod na instalaci je dostupný na GitHubu spolu se zdrojovým kódem. Děkuji autorovi za užitečný modul a vřele doporučuju!