Při tréningu poznávání ptačích hlasů mi scházela nějaká šikovná pomůcka, která by mi umožnila nejen zkoušet rozpoznávat ptačí hlasy - ale rovnou mi i v případě neúspěchu poradila, podle čeho je mám teda příště poznat. No a tak jsem zkusil vytvořit takovouto poznávačku na zkoušku sám:

Odkaz na poznávačku: https://ProcBudky.cz/poznavacka

O co jde

Jedná se o jednoduchou webovou aplikaci, přizpůsobenou tak, aby běhala jak na počítači, tak na většině mobilních telefonů. Obsahuje zatím 48 běžných druhů ptáků (1) z různých prostředí, od každého trochu. Aplikace vám nejprve přehraje více či občas i méně typický hlas, následně můžete přemýšlet o jakého opeřence se jedná. Až si budete “myslet”, stačí stiknout “Ukaž odpověď” a program ukáže obrázek, český i latinský název a především stručnou radu, jak daný druh poznat resp. co je pro něj charakteristické, či na co si dát pozor. Kombinace hlasu, jména, obrázku a konkrétní rady by vám měla pomoci informace lépe zafixovat a usnadnit rozpoznání hlasu při příštím pokusu ve hře a doufejme hlavně i v terénu. Cílem aplikace je pomoci s přípravou a tréningem “na sucho”, zkušenost z vycházky do přírody ovšem nic nenahradí!

Poděkování a licence

Jednotlivé rady čerpají dílem z Atlasu ptáků od pánů Dungela, Hudce a Šťastného, dílem ze zkušeností nasbíraných v terénu a od kamarádů. Hlasy a obrázky pochází z veřejných databazí xeno-canto.org a Wikimedia Commons, odkaz a licence je vždy u konkrétních obrázků resp. zvuků uvedena. Všem bych rád touto cestou poděkoval. Databáze aplikace (odkaz ke stažení csv) i samotná webovka (vizte zdrojový kód stránky) budiž též případným zájemcům volně k dispozici pod licencí Creative Commons BY-SA-4.0.

Co dál

Pokud se vám bude poznávačka líbit, nasdílejte klidně tuhle stránku i vašim známým případně mi dejte lajk nebo sdílení na Facebooku nebo Twitteru, ať mám za odměnu trochu radost a vím, že má smysl ji tvořit dál. Mám pár nápadů na rozšíření o další hlasy, rozpoznávání vzhledu ptáků i často problematických siluet dravců. Zároveň bychom trochu přitvrdili, aby byl nácvik ještě realističtější - takže hlasy budou zastřenější a obrázky rozmazanější. Jak to tak v terénu bývá :)

Nápady, chyby…

…mi klidně napište na mail. V případě chyb prosím ideálně rovnou spolu s ID dané hádanky (je dole u autorů vždy na konci řádku).

S pozdravem a ať to lítá! Mirek

(1) Seznam druhů zařazených do základní poznávačky hlasů ptáků: Sýkora koňadra (Parus major), Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus), Kos černý (Turdus merula), Vrabec domácí (Passer domesticus), Vrabec polní (Passer montanus), Brhlík lesní (Sitta europaea), Pěnkava obecná (Fringilla coelebs), Stehlík obecný (Carduelis carduelis), Holub hřivnáč (Columba palumbus), Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto), Červenka obecná (Erithacus rubecula), Rehek domácí (Phoenicurus ochruros), Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus), Strnad obecný (Emberiza citrinella), Zvonek zelený (Chloris chloris), Budníček menší (Phylloscopus collybita), Budníček větší (Phylloscopus trochilus), Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes), Straka obecná (Pica pica), Ledňáček říční (Alcedo atthis), Skorec vodní (Cinclus cinclus), Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), Poštolka obecná (Falco tinnunculus), Pěnice pokřovní (Sylvia curruca), Pěnice slavíková (Sylvia borin), Pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis), Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus), Konopka obecná (Linaria cannabina), Káně lesní (Buteo buteo), Bažant obecný (Phasianus colchicus), Konipas bílý (Motacilla alba), Sojka obecná (Garrulus glandarius), Datel černý (Dryocopus martius), Strakapoud velký (Dendrocopos major), Špaček obecný (Sturnus vulgaris), Zvonohlík zahradní (Serinus serinus), Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes), Hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula), Puštík obecný (Strix aluco), Žluna zelená (Picus viridis), Slavík obecný (Luscinia megarhynchos), Holub domácí (Columba livia domestica), Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus), Volavka popelavá (Ardea cinerea), Kachna divoká (Anas platyrhynchos), Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus chloropus), Lyska černá (Fulica atra), Kavka obecná (Coloeus monedula spermologus)


Mrkněte se i na další články: