Policie obvinila dalšího traviče, který pomocí karbofuranu trávil zvířata na Břeclavsku a nyní mu hrozí až šestiletý trest. Na odhalení se podílela kromě policie i ČSO a jejich speciálně vycvičení psi (přečtěte si i rozhovor s psovodkou o tom, jak hledání návnad probíhá).

Karbofuran je silně toxický insekticid původně užívaný v zemědělství, od roku 2008 v zemích EU zakázaný. Na živočichy působí jako nervový jed a po jeho požití, vdechnutí případně kontaktu s pokožkou dochází k celkovému ochrnutí. Ochrne i dýchací svalstvo, zasažený živočich se tak následně (v závislosti na množství jedu) více či méně pomalu udusí zaživa. Není tedy divu, že je držení této látky zakázáno a trávení považováno za týrání zvířat. Jed je navíc nebezpečný pro široké spektrum živočichů, včetně člověka a například jeho psích miláčků. K tomu může díky své vysoké toxicitě zabít i několik živočichů najednou. I přes to všechno je karbofuran bohužel některými jedinci stále užíván. Jen za letošní rok doposud nasbírala ČSO 32 případů otravy :(

Doporučuji shlédnout (a případně uložit v telefonu) příručku “Ptačí kriminalita”. Naleznete zde příklady toho jak vypadají otrávené nástrahy, případně otrávení či zastřelení živočichové. A především informace, jak při případném nálezu postupovat a koho v takovém případě kontaktovat.

Další informace a smutnou databázi otrav nabízí také specializovaný web www.karbofuran.cz.